تبلیغات
مکه مکرمه مجموعه 50044 هتل سدره – مدیرغلامعلی برهمن

مکه مکرمه مجموعه 50044 هتل سدره – مدیرغلامعلی برهمن
خادمین امّ البنین (افتخار ما خدمت به زائرین بیت الله الحرام )
نویسندگان
نظر سنجی
به نظر شما بهترین سوغات مکه و مدینه برای حاجیان چیست

معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت اظهار داشت: با اجرای طرح مجموعه، پزشكانی كه امسال به حج تمتع اعزام می‌شوند موظف هستند در مطب‌هایی كه در اختیار آنان قرار داده می‌شود به صورت ۲۴ ساعته به زائران خدمات پزشكی ارائه كنند.
غلامرضا رضایی معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی حج گفت: متاسفانه برخی از سایت‌های خبری اخباری را منتشر می كنند كه به هیچ وجه صحت ندارد و بیشتر از اینكه این اخبار انعكاس واقعیت باشد انعكاس تخیلات درونی خبرنگاران آن سایت‌ها می‌باشد.

معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت اظهار داشت: با اجرای طرح مجموعه، پزشكانی كه امسال به حج تمتع اعزام می‌شوند موظف هستند در مطب‌هایی كه در اختیار آنان قرار داده می‌شود به صورت ۲۴ ساعته به زائران خدمات پزشكی ارائه كنند.
غلامرضا رضایی معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی حج گفت: متاسفانه برخی از سایت‌های خبری اخباری را منتشر می كنند كه به هیچ وجه صحت ندارد و بیشتر از اینكه این اخبار انعكاس واقعیت باشد انعكاس تخیلات درونی خبرنگاران آن سایت‌ها می‌باشد.

وی افزود: به طور نمونه برخی از سایت‌ها، خبری با عنوان حذف پزشك كاروان و خدمه‌های كاروان‌ها را منعكس كرده‌اند كه این مطلب اساسا دروغ است چرا كه چارت بندی و تقسیم بندی پزشكان بر اساس یك برنامه مدونی انجام شده است كه از اعزام بیش از نیاز پزشك و دیگر خدمه كاروان‌ها جلوگیری شود.

انتشار این اخبار چه تاثیری در عملكرد اجرایی سازمان خواهد داشت؟

نشر این اخبار كذب به نقل از افرادی كه هیچ سمت و هویتی ندارد درست نیست چرا كه وقتی مردم این خبرها را می‌خوانند دچار استرس و نگرانی می‌شود و طبیعتا این نگرانی و استرس به سازمان و عوامل آن منتقل می‌شود كه باعث مشكلات فراوانی در اجرای برنامه ها خواهد شد و به طور طبیعی دست اندازهایی بر سر كارهای اجرایی خواهد بود.

برخی عنوان كرده‌اند كه درخواست شما از كهنسالان مبنی بر اینكه حج خود را به سال آینده موكول كنند به علت كمبود دكتر و خدمه است آیا این صحیح است؟

اگر چه سازمان به زائرانی كه به تنهایی امكان انجام اعمال حج را ندارند و برای انجام اعمال حج نیاز به كمك دیگری دارند و یا از وسایل كمكی مثل ویلچر، واكر، عصا استفاده می‌كنند و به طور كلی كنهسال‌ هستند، پیشنهاد شد كه امسال از اعزام به حج تمتع صرف نظر كنند و حج‌شان را به سال آینده موكول كنند.

اما این پیشنهاد به علت كمبود خدمه و پزشك نیست بلكه این پیشنهاد به علت محدودیت مطاف در سال جاری و به واسطه تخریب و توسعه‌ای در حرم است؛ زیرا طواف به صحن اصلی حرم كشیده شده است واین‌ها باعث شلوغی و ازدحام بیش اندازه مطاف می‌شود.

هیچ عواملی از كاروان‌ها حذف نشده است بلكه جابه جا شده اند. از آنجا كه امسال قرار است طرح مجموعه اجرا شود و تمام خدمت رسانی بر عهده مسئولین مجموعه‌ها خواهد بود.

بنابراین سازمان عوامل كارون‌ها، دستیار كاروان‌ها، پزشك كاروان‌ها و دیگر خدمه‌های كاروان‌ها را به مجموعه‌ّها منتقل كرده ‌است و تمام خدمات و سرویس‌دهی ها در مجموعه‌ها و زیر نظر مدیر هر مجموعه انجام می‌شود.


برنامه سازمان در خصوص اعزام پزشك در حج ۹۲ چگونه است؟

امسال برای حج ۹۲ پزشك به حد كافی در هیئت پزشكی و هم برای زائران در نظر گرفته شده است كه به همراه زائران اعزام خواهند شد.

در سنوات گذشته پزشك كاروان به همراه كاروان‌ها اعزام می‌شد در ارزیابی هایی كه در این چند ساله در خصوص پزشك كاروان حج انجام شد به این نتیجه رسیدیم به دلیل محدودیت‌هایی امكان مراجعه زائران به پزشك وجود نداشته است به همین دلیل لازم بود كه یك فكری و به متعاقب آن برنامه ریزی جدیدی جهت رفع این محدودیت‌ها و خدمت همه جانبه به زائران در قالب پزشك انجام شود.

سال گذشته اولین سالی بود كه به صورت آزمایش طرح پزشك مجموعه را در ۱۶ هتل بزرگ مكه اجرا كردیم در این طرح سازمان به جای اینكه برای هر كاروان یك پزشك در نظر بگیرد طرح پزشك را برای مجموعه‌ای از كاروان‌ها بر اساس دایر كردن یك مطلب پزشك به صورت ۲۴ ساعت باز اجرا كرد. این طرح در پایان توسط زائران با فرم هایی كه از قبل به آنها داده بودیم ارزیابی شد، تمامی زائران اظهار رضایت مندی از پزشك مجموعه و به طور كلی از ارائه خدمات پزشكی بر اساس این طرح كردند.

همچنین در ارزیابی‌هایی كه توسط مركز پزشكی، بعثه مقام معظم رهبری و بازرسی سازمان انجام شد نتیجه همه این ارزیابی‌ها ترجیح پزشك مجموعه بر پزشك كاروان بود.

بنابراین با توجه به رضایت مندی این طرح نزد زائران و همچنین نتایج خوب این طرح در ارزیابی‌ها، طرحی كه سال گذشته در ۱۶ هتل بزرگ انجام شد امسال به طور كلی برنامه ریزی و اجرا می‌شود.

شما صحبت از محدودیت‌ها و مشكلات طرح پزشك كاروان كه در سال‌های گذشته اجرا می‌شد كردید می‌توانید به بخشی از این محدودیت ها و مشكلات اشاره كنید؟

پزشك كاروان وقتی با یك كارون به حج مشرف می شد در آنجا اتاقی به پزشك داده می‌شد كه آن اتاق هم محل خواب پزشك و هم محل ویزیت زائران بود. به همین علت زائران در بعضی از ساعت شبانه روزی از مراجع به پزشك به علت اینكه ممكن است در حال استراحت باشد خودداری می‌كردند.

مثلا برخی از زائران در ساعات انتهایی شب اگر به مشكلی بر می‌خورند و دچار درد یا مریضی می شدند از رفتن نزد پزشك خوداری می‌كردند. این مساله‌ای است كه در ارزیابی‌های انجام شده توسط سازمان برخی زائران آن را بیان كرده بودند.

از طرف دیگر گاهی اوقات مشكل، عدم حضور پزشك در اتاقش می‌باشد مثلا پزشك هر روز موقع سه وعده صبحانه، ناهار، شام و همچنین در برخی از ساعات شبانه روز كه برای انجام اعمال حج و همچنین زیارت و انجام اعمال عبادی به حرم مشرف می‌شود در اتاقش حاضر نیست.

همچنین همه پزشكان هر هفته دو روز برای شركت در جلسات مركز پزشكی حج حدود سه ساعت در روز و همچنین زمانی كه پزشك برای گرفتن داور به مركز پزشكی حج مراجعه می‌كنند در اتاق خود برای ویزیت زائران بیمار حاضر نیستند.

مزیت های طرح پزشك مجموعه نسبت به پزشك كاروان چیست؟

در طرح مجموعه پزشك كه سال گذشته نیز در برخی از هتل‌ها اجرا شد اینگونه بود كه به نسبت تعداد زائران در هتل، مطب‌هایی در اختیار پزشكان قرار می‌گرفت، در برخی از هتل‌ها یك مطب و در برخی دیگر دو مطب و همچنین در برخی سه مطب در هتل‌ها وجود داشت كه پاسخگوی زائران باشد.

این مطب‌ها مركزیت داشتند یعنی در محل‌های پر رفت و آمد مثلا لابی هتل، طبقه همكف هتل یا در میزانیه بودند.

در این مطب ها پزشك‌های كل مجموعه با ریاست و نظارت یكی از پزشكان ۲۴ ساعت شبانه روز به صورت شیفت بندی در خدمت زائرانی بودند كه به مطب مراجعه می‌كردند.

بر این اساس یكی از پزشكان موظف بود كه در هتل و در مطب باشد و دیگر پزشكان به انجام اعمال خود و یا دیگر كارهای خود می‌پرداختند؛ بنابراین با این طرح برخی از محدودیت‌هایی كه در مراجعه زائران به پزشك در طرح پزشك كاروان وجود داشت قطعا در طرح پزشك مجموعه وجود نخواهد داشت.

پزشكان مجموعه در عرفات و منا چگونه به زائران خدمات پزشكی ارائه می كنند؟

سال گذشته مبنای تقسیم و توزیع زائران در منا استانی بوده است اما امسال مبنای توزیع و تقسیم مجموعه‌ای می‌باشد یعنی اگر در هتلی ده كاروان یا ۱۵ كاروان یا ۲۰ كاروان اسكان دارند همین مجموعه با همین مدیر هتل و مدیران كاروان‌ها و با همان پزشكان در منا و در مربعی در خیام اسكان داده می شوند و دو كاروانی كه كنار هم هستند پزشكشان به دو كاروان كنار هم خدمت رسانی می‌كند. بر این اساس همانطور كه در سال‌های گذشته پزشك كاروان به كاروان خدمت رسانی می‌كرده این خدمت رسانی پزشكی توسط پزشكان در قالب پزشك مجموعه انجام می‌گیرد.

آیا همه زائران در ایران معاینه پزشكی و برای هر زائر پرونده پزشكی تشكیل داده می‌شود؟ معاینه شخصی كه در ایران با یك پزشك انجام شده است و در حج با پزشك دیگر انجام می‌شود باعث بروز مشكل نخواهد شد؟

زائران در ایران با پزشكی كه از طرف مركز پزشكی و هلال احمر معرفی شده است تمام معاینات پزشكی را انجام می‌دهند و سازمان هیچ فردی را بدون انجام معاینات پزشكی ثبت‌نام نمی‌كند.

تمام پزشكان معرفی شده در مراكز استان موظف هستند همه زائران را معاینه كنند و هر پزشك طبق استاندارهای سال‌ها گذشته موظف است زائران دو كاروان را معاینه كند و به مدیر كاروان‌ها معرفی كند.

بر این اساس هر زائری دارای یك پرونده پزشكی یا سابقه پزشكی است كه توسط پزشكان در ایران تهیه شده است كه در فایلی جمع‌اوری می‌شود و در مكه و مدینه به مجموعه‌های پزشكی منتقل می‌شود. بنابراین اگر چه ممكن است فردی نزد پزشكی كه او را در ایران معاینه نكرده است برود. اما سابقه پزشكی و پرونده پزشكی زائر توسط پزشك‌های مجموعه با وارد كردن شمار ملی یا اسم و فایل زائر قابل دسترسی خواهد بود.
[ چهارشنبه 9 مرداد 1392 ] [ 06:52 ب.ظ ] [ غلامعلی برهمن ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ


مکه مکرمه مجموعه 50044 هتل سدره
مدیرغلامعلی برهمن

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
src="http://fatemi.persiangig.com/mehr/doayefaraj.swf" pluginspage="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer" type="application/x-shockwave-flash" name="obj1" width="770" height="51" quality="High" scale="ExactFit"> .