تبلیغات
مکه مکرمه مجموعه 50044 هتل سدره – مدیرغلامعلی برهمن

مکه مکرمه مجموعه 50044 هتل سدره – مدیرغلامعلی برهمن
خادمین امّ البنین (افتخار ما خدمت به زائرین بیت الله الحرام )
نویسندگان
نظر سنجی
به نظر شما بهترین سوغات مکه و مدینه برای حاجیان چیست

لبیک اللهم لبیک , لبیک لا شریک لک لبیک , ان الحمد و النعمه لک و الملک لا شریک لک لبیک

زائر گرامی ضمن آرزوی حج مقبول و سعی مشکور توجه شما را به ۵۰ نکته اساسی و مهم در قبل و حین سفر جلب می نماییم . امید است با بکارگیری این موارد و افزایش آگاهی خود ، حج مقبولی را برای خود و دیگر همراهان فراهم سازید . انشاءالله .

پنجاه نکته مهم به حجاج گرامی توسط آقای عبدالجلیل آلبوغبیش مدیر کاروان ۲۰۰۰۲ – اهواز

لبیک اللهم لبیک , لبیک لا شریک لک لبیک , ان الحمد و النعمه لک و الملک لا شریک لک لبیک

زائر گرامی ضمن آرزوی حج مقبول و سعی مشکور توجه شما را به ۵۰ نکته اساسی و مهم در قبل و حین سفر جلب می نماییم . امید است با بکارگیری این موارد و افزایش آگاهی خود ، حج مقبولی را برای خود و دیگر همراهان فراهم سازید . انشاءالله .

 1. در همه حال و همه جا رعایت نظم و ترتیب سرلوحه کارتان باشد .
 2. با برنامه ریزی صحیح و منسجم در برنامه های روزانه خود ، در برنامه آموزش مناسک  کاروان حضورفعال داشته باشید .
 3. در همه حال شئونات اسلامی را رعایت و این توصیه را به بدرقه و استقبال کنندگان خود نیزتأکید نمایید .
 4. به توصیه های اجرایی و شرعی مدیر ، معاون و روحانی کاروان بطور کامل گوش فرا داده و در طول سفر آنها را بکار ببرید تا از ایجاد تنش های حین سفر جلوگیری گردد .
 5. توصیه های  پزشکی را جدی گرفته و از هم اکنون داروهای تخصصی و عمومی خود را که باید در طول سفر همراه داشته باشید لیست و آماده سازی نمایید .
 6. به موقع واکسن مننژِیت و یا در صورت نیاز واکسن آنفلونزا را تزریق نمایید و از به تأخیر انداختن آن به روزهای واپسین قبل از سفر جداً خودداری نمایید .
 7. از به همراه آوردن هر گونه دارو و مواد مخدر و یا روان گردان که از مجازات های سنگینی در کشور عربستان برخوردار است جداً خودداری نموده و تا فرصتباقی استباپزشک معتمد خود و یا پزشک معتمد حج و زیارت  دراین باره مشورت و نسبت به درمان خود اقدام جدی را بفرمایید .
 8. از همراه بردن چک های مسافرتی و تضمینی و کارت های اعتباری و کارت های شناسایی اداری و شناسنامه و کارت ملی و سایر اسناد مشابه جداً خودداری فرمایید.

در صورت داشتن ممنوعیت خروج از کشور ، نسبت به رفع آن اقدام نمایید،مسئولیت بر عهده فرد زائر است و کاروان هیچگونه مسئولیتی در قبال این مسئله ندارد .

 1. از به داخل هواپیما آوردن اشیاء ممنوعه پروازی از قبیل قیچی ، ناخن گیر ، سوهان ناخن ، مواد اسیدی ، چاقوهای کوچک و اسپریخودداری و با قراردادن این نوع وسایل در ساک بزرگ ، سفر راحتی برای  خود و دیگران فراهم سازید .
 2. با نیروهای انتظامی و امنیت پرواز در فرودگاههای ایران و عربستان همکاری لازم را داشته و از جر و بحث های بیمورد جداًخودداری نمایید.
 3. در فرودگاه ایران پساز تحویل گذرنامه و بلیت و کارت ورود به عربستان  و کارت شناسایی ، مراقبت های جدی را بکار ببندید تا از مفقود شدن آنها  جلوگیری نموده باشید .
 4. نسبت به تاریخ پرواز و ساعت حضور در فرودگاه دقت لازم را بعمل آورید و بر اساس زمان تعیین شده در مکان های از قبل مشخص شده از سوی مسئولین کاروان حضور بهم رسانید تا از بروز استرس و اضطراب های بیمورد سفر برای خودتان و دیگران جلوگیری نمایید .
 5. همیشه و در همه حال اتیکت بار خود را تا پایان سفر همراه داشته باشید و از دور انداختن آن خودداری نمایید .
 6. در طول پرواز به توصیه های مهمانداران هواپیما توجه لازم را معمول  دارید و به هنگام ترک هواپیما دقت نمایید وسایل همراه خود را جا نگذارید  .
 7. در سالن انتظار فرودگاه  مراقب وسایل و امکاناتی که با خود به همراه داشته اید ، باشید و از هر گونه عجله و سهل انگاری و یا تعلل در اجرای برنامه های ابلاغی کاروان خودداری نمایید .
 8. به  هنگام ورود به فرودگاه مدینه یا مکه با رعایت نظم و انضباط ، با کنترل وسایل و امکانات همراه خود ، از مفقود شدن وسایل بویژه گذرنامه و کارت شناسایی خود جلوگیری نمایید . در صورت بروز هر مسئلهایی سریعاً مسئولین کاروان در جریان قرار دهید .
 9. با توجه به هماهنگی ها و آموزش های داده شده ، شماره اتوبوس خود را به خاطر بسپارید و پس از خروج از سالن فرودگاه ، باشناسایی علامت کاروان و شماره اتوبوس ، نسبت به سوار شدن در اتوبوس اختصاص یافته اقدام نمایید .
 10. به هنگام رسیدن به هتل مدینه و یا مکه دقت نمایید وسائلتان در اتوبوس جا نماند .
 11. در بدو ورود به هتل به توصیه های مدیر مجموعه به دقت گوش فرا داده و نسبت به توصیه های مجموعه خادمین خود در هتل توجه کافی و وافی را داشته باشید .
 12. مراقب اشیاء قیمتی و خریداری شده باشید و برای ایجاد اطمینان در حفظ آنها ، وسایل را تحویل صندوق امانات در هتل داده و رسید دریافت نمایید .
 13. همیشه حداقل یک ساعت قبل از  برپایی نماز جماعت ،خود را به حرم برسانید تا با اطمینان و آرامش در نماز جماعت حضور یافته و از برکات آن بهره مند شوید .
 14. همیشه کارت هتل  را همراه داشته و آدرس آن را به خاطر بسپارید و علاوه بر آن شماره تلفن های عربی مدیر ، معاون و یا روحانی کاروان و در صورت امکان دو یا سه نفر از هم اتاقی های خود را یادداشت و همراه داشته باشید تا در مواقع لزوم با آنان ارتباط  برقرار نمایید .
 15. به هنگام حمل قرآن در حرمین شریفین آن را با دست راست و بر روی سینه خود حمل نمایید و از قرار دادن آن بر روی زمین و یا روی پای خود جداً خودداری نمایید .
 16. از بردن مُهر به داخل حرمین شریفین و سایر مساجد شهرهای مکه  یا مدینه خودداری نمایید و به هنگام راه رفتن در حرم از بلند کردن و نگاه داشتن کفش هایتان در بالای سرتان اجتناب نمایید .
 17. به هنگام برپایی نماز ، از تردد مقابل نمازگزاران خودداری و از بحث و جدل در حرمین شریفین جداً خودداری شود .
 18. در اماکن  مقدسه خصوصاً حرمین شریفین با صدای بلند صحبت نکنید و یا بلند نخندید و سیگار نکشید و وقت خود را به بطالت نگذرانید .
 19. از مسافرت به شهرهای دیگر کشور عربستانبا اطلاع و یا بدون اطلاع جداًاجتناب نمایید . ویزای اقامت شما در طول برنامه حج صرفاً برای مبادی  ورودی پروازی و شهرهای مکه و مدینه است .

در مسیر مراجعه به حرمین از خرید کردن بپرهیزید زیرا وسایل خریداری شده شما را در بدو ورود به حرم ضبط می نمایند و احتمال مفقود شدن آن می رود .

 1. از بردندوربین های فیلم برداری و عکاسی به داخل حرمین شریفین خوددارینمایید و از تصویر برداری های مخفیانه جداً خودداری نمایید . دوربین مدار بسته امنیتی حرم ، شما را کنترل می نمایند . همراه داشتن موبایل اشکالی ندارد .
 2. از تردد در مناطق پر ازدحام و زیر نور آفتاب دوری کنید تا سلامت شما برای استفاده معنوی سفر کاملاً برقرار باشد .
 3. در جلسات آموزش مناسک در مدت زمان حضورتان در شهر مدینه بطور کامل شرکت و ابهامات احتمالی اعمال خود را از طریق روحانی کاروان برطرف نمایید . توصیه های اجرایی مدیر و معاون کاروان را جدی بگیرید .
 4. به خدمتگزاران خارجی داخل هتل بدون هماهنگی قبلی اجازه ورود به داخل اتاق را ندهید. مراقب ارتباط های مشکوک عوامل خارجی مستقر در هتل باشید و در صورت بروز با رعایت تمام جوانب مسئولین اجرایی هتل را مطلع نمایید .
 5. پوشش و حجاب را در بیرون و داخل هتل کاملاً رعایت نموده و از حضور با لباس های راحتی و یا خواب در راهروهای هتل جداً خودداری نمایید  زیرا هتل مجهز به دوربین های مدار بسته میباشند . (رعایت پوشش برای مردان و زنان الزامی است )
 6. نحوه استفاده از توالتهای فرنگی را فرا گرفته و از بکارگیری روشهای غیر فنی و معمول برای استفاده از این نمونه توالت ها خودداری نمایید و به هنگام تردد به داخل حمام ها از پوشیدن دمپایی های ابری به شدت  اجتناب ورزید .

دقت شود بعضی از توالت ها بطرف قبله نصب شده اند به هنگام استفاده خود را متمایل به راست یا چپ قرار دهید تا مرتکب فعل حرام نشوید . باید توجه کرد کهامکان تغییر اتاق نمی باشد .

 1. با توجه به زمان بندی برای سرو غذا به گونه ایی برنامه ریزی نمایید تا در اوقات مقرر، برای سرو غذا در سالن  غذا خوری حاضر باشید و از بردن غذا به داخل اتاق های خود ، برای جلوگیری از بروز مسمومیت ها و گسترش  بیماری ها بین دیگران اجتناب نمایید .
 2. قبل و بعد از غذا خوردن حتماً دست های خود را با آب و صابون و یا مایعات مربوطه شستشو دهید تا از انتقال بیماری ها جلوگیری گردد .
 3. با توجه به گرمای محیطی عربستان و ازدحام بیش اندازه موسم حج  و تعریق بدن ، به اندازه کافی آب سالم بنوشید و هیچگاه از دست فروشان محلی تنقلات ، مواد خوراکی و آشامیدنی ها را نخرید .
 4. سعی کنید همیشه با وضو باشید و از توجه به معنویات و اذکار غافل نگردید.در برنامه های فرهنگی معنوی و ختم قرآن در هتل و حرمین شریفین  کاروان حضور فعال داشته باشید .
 5. از کمک به دیگران علی الخصوص مستمندان و بیسوادان و گم شدگان دریغ ننموده ، آنان  را یا به هتل هایشان راهنمایی و یا به اولین گروه امدادایرانی مستقر در جای جای حرمین و مسیر ها معرفی و هدایت نمایید .
 6. کنار دیوار بقیع نماز نخوانید و بر روی نرده ها و دیواره های قبرستان علامت و نوشته ایی نگذارید .
 7. هنگام عزیمت به مسجدشجره سعی شود در هتل غسل احرام انجام پذیرد تا در اردحام مسجد شجره دچار تشویش خاطر و اضطراب نگردید  .
 8. به توصیه های روحانی و مدیر کاروان در مدت زمان حضور در مسجد شجره گوش فرا دهید تا اعمال شما دچار مشکل نگردد . شماره اتوبوس های خود را فراموش نکنید .
 9. در طول مسیر مدینه به مکه از یادخدا غافل نشوید و به هنگام توقف در استراحتگاه بین راه مراقب باشید در ازدحام جمعیت اتوبوس خود و همراهان را گم نکنید .
 10. طواف اول ممکن است چند ساعت پس از رسیدن به شهر مکه صورت پذیرد ، به توصیه ها و برنامه اعلام شده کاروان به دقت گوش فرا دهید و مطابق آن عمل نمایید .
 11. با گروه و کاروان باشید تا به هنگام ورود به حرم ( بیت الله الحرام ) به دلیل ایجاد راه های جدید و اجرای تعمیرات متعدد دچار سردرگمی نشوید .
 12. ضمن حفظ آرامش خود از بروز و ایجاد تشویش خاطر در خود و دیگران خودداری کنید و اعمال خود را هماهنگ با مسئولین اجرایی کاروان انجام دهید .
 13. در طواف اول نیاز است شما با خودتان کیسه جای کفشی ، ناخن گیر ، قیچی و کتابچه مربوط به ادعیه طواف را همراه داشته باشید .
 14. محل اقامت و هتل خود در مکه را بخوبی یاد بگیرید و ضمن همراه داشتن کارت شناسایی خود و هتل، نسبت به شناسایی خط اتوبوس خود اقدام و مسیرهای تردد به حرم و هتل و سایر اماکن را به خوبی فرا گیرید .
 15. زائرانی که دارای بیماری های خاصی می باشند  در طول سفر حتماً به توصیه های پزشکی بهداشتی پزشک خود و پزشک مجموعه عمل نمایند تا بتوانند از سفر خود لذت  ببرند .
 16. به توصیه های مدیر مجموعه مکه با دقت گوش فرا دهید , زیرا شرایط استقرار در شهر مکه با وضعیت استقرار در شهر مدینه بسیار متفاوت است .
 17. به هنگام تبدیل ارز و پول خود به پول کشور عربستان دقت لازم را داشته باشید و حتماً با مراجعه به صرافی های معتبر ، نسبت به نرخ مبادله آن توجه داشته باشید . معمولاً هر ۱۰۰ دلار برابر با ۳۷۳ یا ۳۷۴ ریال   سعودی می باشد . ممکن بعضی از مغازه داران و یا فروشگاه ها نسبت به تبدیل آن برابر با ۳۷۵ ریال در صورت خرید از آنها اقدام نمایند .

امید است با رعایت نکات فوق  بتوانید بهترین اوقات و لذت بخش ترین لحظات را برای خود و دیگرهمسفران در این ایام پرخیر و برکت فراهم ساخته  و عنایات خاصه حضرت ولیعصر عجّل الله تعالی فرجه الشریف و خداوند منان را متوجه خود سازید.
[ چهارشنبه 30 مرداد 1392 ] [ 02:08 ق.ظ ] [ غلامعلی برهمن ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ


مکه مکرمه مجموعه 50044 هتل سدره
مدیرغلامعلی برهمن

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
src="http://fatemi.persiangig.com/mehr/doayefaraj.swf" pluginspage="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer" type="application/x-shockwave-flash" name="obj1" width="770" height="51" quality="High" scale="ExactFit"> .